від 8 лютого 2009 «Монотипія духу, або легенда про українське військо». Саме під такою назвою в Кіровограді вже вп’яте відбувся традиційний фестиваль. Громадський рух «Не Будь Байдужим» (Кіровоград) спільно з місцевими пластунами й управлінням у справах сім’ї та молоді ОДА організували цю акцію в актовій залі педагогічного університету імені Володимира Винниченка.
"Своєрідне" Змінена назва і концепція – найперше, що вирізняло цьогорічну «Монотипію» з-поміж чотирьох попередніх. "Ми вирішили відійти від акцентування уваги виключно на подіях під Крутами, адже на шляху становлення наша держава має багато прикладів героїчної боротьби, і не варто зациклюватися виключно на одному епізодові, - розповідає Маргарита Димитрова, волонтер громадського руху "Не Будь Байдужим", автор ідеї цьогорічного фестивалю. - Концерт складався з трьох тематичних блоків, кожен з яких присвячений ключовим періодам української історії, які мали вирішальне значення для здобуття української незалежності: Козаччина; визвольні змагання 1917-1921 років, Холодноярська республіка, УПА; кінець 1980-х – початок 90-х: революція на граніті, «Україна без Кучми», помаранчева революція".
"Архів" За задумом організаторів акції, глядач посередництвом музики мав «пройти» крізь віки української історії, і, врешті, змалювати в свідомості її тяглість, самобутність, усвідомити сьогоднішню незалежність як результат та наслідок всієї історії, а також – як здобуток тих, хто брав безпосередню участь у визвольній боротьбі. Концептуальне втілення отримали й нові декорації, що прикрашали сцену цього року. Ідею втілила незмінний декоратор «Монотипії духу» Катерина Гусєва. Сценічне оформлення складалося з трьох частин, кожна з яких відбиває один з трьох періодів історії, а всі разом створюють великий тризуб – символ української держави. 
Крім того, кожен етап акцентувався тематичними відеороликами, які в свою чергу, сприяли створенню відповідної атмосфери. Розпочався захід з показових виступів спортсменів - представників українського рукопашу «Гопак». Міцні хлопці з боями «пробивалися» до сцени просто з глядацької зали, що викликало неабияке захоплення глядачів і дало потрібне налаштування на подальший концерт.
"Дельтора" До участі у фестивалі було запрошено вже традиційних його учасників - гурт «Архів» з міста Кіровограда, полтавську «Дельтору» та ще кілька днів тому мало кому відомий в нашому місті, але вже досить популярний на сьогодні, гурт з Кам’янця-Подільського «Своєрідне». Виступи колективів пройшли доволі рівно, глядачі нагороджували усіх оплесками. Та великим сюрпризом і несподіванкою для кіровоградців став виступ гурту «Своєрідне». Хлопців довго не відпускали зі сцени, і вже ходять чутки про створення їхнього фан-клубу в Кіровограді. Як зазначив арт-директор фестивалю Валерій Лебідь, «Монотипія духу» набирає обертів і цьогорічну акцію можна вважати найвдалішою. Якісна українська музика все більше приваблює кіровоградців, і повний глядацький зал тому підтвердження. Цього року ми зробили платний вхід, але глядачів не поменшало… Організатори «Монотипії духу - 2009" висловлюють щиру подяку в першу чергу всім волонтерам, чиїми стараннями все відбулося; Віталію Завіні та Григорію Клочеку за те, що пустили до "хати", а також Ігорю Козубу та Віталію Загребі за підтримку; В’ячеславу Шевченку, тренеру українського рукопашу «Гопак» в місті Кіровограді, за участь в підготовці та проведенні заходу; хлопцям з ВО «Тризуб» за якісну охорону концерту.  А ми чекатимемо наступного фесту "Монотипія духу, або легенда про українське військо - 2010".
Богдан Цвях
|