16 грудня 2008 р.  Красиво і сильно: Ірина Фаріон презентувала в Кіровограді нову книгу Презентація нової книги Ірини Фаріон «Мовна норма. Знищення, пошук, віднова» відбулася в КДПУ ім.В.Винниченка 16 грудня. Відома мовознавиця працює викладачем у «Львівській політехніці», а також є депутатом Львівської обласної ради. Послухати пані Фаріон прийшли як студенти, так і люди старшого віку. Зустріч відразу перетнула рамки презентації. Виявилось, що думок, вражень від життя, роботи та захоплень у пані Фаріон так багато, що в жодні рамки вони не вкладаються. Науковець з перших хвилин свого виступу заволоділа увагою аудиторії й до останніх хвилин тримала її на високому рівні. Навіть звичного для студентських аудиторій шуму не було: цілковита увага й реакція на кожну репліку. Пані Ірина чудово спілкується зі слухачами, її виступ насичений образними висловами й метафорами, її хочеться слухати й хочеться бути з ній на одній хвилі. Тим більше, що послухати таки було що. Ірина Фаріон належить до тих творчих людей, які не тільки мають купу задумів, а ще й систематично втілюють їх у життя. З вражень від повсякденних подій, від викладання в університеті, від депутатських засідань народжуються чудові ідеї, які потім знаходять свою реалізацію у книжках та різноманітних акціях.
Так, зацікавившись тим, яку мову молодь обирає собі для спілкування, пані Ірина запропонувала своїм студентам намалювати плакати, які б відображали їхнє бачення сучасної мовної ситуації в Україні. З цього виникла мовно-мистецька акція «Українська мова – краса і сила». Втілилася вона у збірці студентських плакатів, які науковець презентувала на зустрічі. Назва акції символічна: на думку пані Ірини, замало милуватися красою мови, треба ще й активно її захищати, адже будь-яку, навіть найкрасивішу квітку, можна знищити грубим чоботом, якщо її вчасно не захистити. Потрапивши у владні коридори облдержадміністрації міста Львова, Ірина Фаріон, за її словами, була просто вражена рівнем мовленнєвої культури можновладців. З цього виникла акція «10 хвилин культури мовлення»: кожному депутатові видаються спеціальні листівки з переліком найуживаніших ним помилок та правильних варіантів вимови. Так по-новому втілилося гасло акції зі студентськими плакатами: нехай ті, в кого є сила вирішувати долі людей, дбають також і про красу свого мовлення.
Якщо записати на плівку годинний виступ Ірини Фаріон, то потім з нього можна буде створити пристойний за розмірами збірничок афоризмів. «Ті, хто продаються, ніколи не стануть лідерами», «Основний капітал нації – це її спосіб мислення», «Неможливо жити в суспільстві й абстрагуватися від нього», «Свобода – це моральний обов’язок у собі» - таких висловів у мовленні пані Фаріон безліч. Лишається тільки сподіватися, щоб її слова, які завжди мають красу форми й змісту, якнайчастіше мали можливість втілюватися в життя у вигляді дій, як у науковій діяльності, так і в політиці.
P.S. А про нову книгу «Мовна норма. Знищення, пошук, віднова» Ірина Фаріон так і не розказала... Всім купувати і читати самостійно!
Ярослава Стець
|